PEŁNOLETNI

1036

Moment odzyskania przez Polskę Niepodległości był czasem wielkiej radości i nadziei. Co czuli młodzi ludzie, którzy w tym okresie osiągali pełnoletność? Jak wyglądały ich plany na przyszłość oraz jak dążyli do ich realizacji? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy konkursu „Pełnoletni 1918/2018” organizowanego przez Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

– Chcemy zachęcić młodych badaczy, by w ramach 100. rocznicy odzyskania Niepodległości poszukali historii rodzinnych oraz lokalnych bohaterów, którzy w okolicach roku 1918 osiągali pełnoletność – mówi Joanna Kacprzak, koordynatorka projektu.

Konkurs „Pełnoletni 1918/2018” odbywa się w ramach programu Niepodległa i skierowany jest do uczniów szkół średnich. Zadanie polega na dotarciu i zaprezentowaniu historii osób, które urodziły się ok. 1900 r. i w momencie odzyskania Niepodległości były pełnoletnie.

– Prace konkursowe nie powinny dotyczyć osób powszechnie znanych, o których można przeczytać w podręcznikach szkolnych. Chcemy, by uczestnicy konkursu przygotowali krótkie biografie osób ze swojej rodziny lub miejscowości, w których mieszkają – mówi Juliusz Woźny, rzecznik Centrum Historii Zajezdnia.

Biografie, które powstaną w ramach konkursu powinny zawierać, jak najwięcej informacji ze szczególnym uwzględnieniem:

  1. Daty urodzenia i śmierci bohatera,

  2. Miejsca przebywania w 1918 r. (miasto lub powiat)

  3. Działalności bohatera w 1918 r.

  4. Losów bohatera w późniejszym czasie.

Prace konkursowe należy wysłać do 15 czerwca 2018 r. na adres: pelnoletni@zajezdnia.org. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Wybrane historie trafią na stronę projektu. Regulamin oraz potrzebne dokument znajdują się na stronie www.zajezdnia.org/1918-2018.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułMETALION NAJLEPIEJ
Następny artykułBRACIA KARAMAZOW W POLSKIM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here