BRACIA KARAMAZOW W POLSKIM

894

Przed nami premiera Braci Karamazow we wrocławskim Teatrze Polskim (14. kwietnia br.), która łączy się również z czterdziestoleciem pracy artystycznej reżysera Stanisława Melskiego.


– Jako człowiek – u Dostojewskiego znajduję wszystkie problemy nurtujące ludzi różnych epok i kręgów kulturowych, czyli sprawy uniwersalne – mówi Stanisław Melski. – Pisarz świetnie wyczuwa tęsknotę człowieka do Boga, absolutu, wielkiej idei, o co można zahaczyć własne jestestwo. W każdym tekście twórcy „Braci Karamazow” można zauważyć zwątpienie w racjonalizm – rozum jako jedyny autorytet w naszej ziemskiej wędrówce bez współpracy z sercem i sumieniem już nieraz wyprowadzał człowieka na manowce…

Jako aktor – w powieści widzę znakomicie napisane role, soczyste kreacje, pogłębione psychologicznie. Jako reżyser – podejmuję swoistą grę z pisarzem. Uważa się Dostojewskiego za twórcę mrocznego, trudnego, ciężkiego, a przecież był ironistą , miał wyczucie dowcipu i podoba mi się, jak wielkie sprawy, patos można „ściągnąć” humorem a nawet lekkością w prowadzeniu narracji przedstawienia.

Czy to się udało? Oceńcie Państwo sami…

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Melski Stanisław (ur. 1.01.1955 we Wrocławiu), popularny polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, poeta, działacz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Od 1.09.1981 w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Wcześniej (1980-1981) aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze Polskim we Wrocławiu (1980). W marcu 2008 na podstawie przedstawienia „Tango” S. Mrożka złożył egzamin reżyserski w Warszawie i uzyskał tytuł reżysera teatralnego. Wielkie kreacje, w tym Śmierć w ikonie Rejenta w „Chorym z urojenia” słowami: Moliere’a, Achmatowej, Audena, Strindberga, Eliota, Rilkego, Dickinson, Frosta, Księgi Hioba w reż. J.Wiśniewskiego (2017). Wystąpił m.in. w filmach „Konsul” w reż. M. Borka (1989) i „Pierścionek z orłem w koronie” w reż. A. Wajdy (1992). W czasie stanu wojennego i później występował w opozycyjnym teatrze NST (Niezależny Samorządny Teatr; Nie Samym Teatrem) we Wrocławiu. Od lat związany z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie, gdzie wyreżyserował „Szewców” S.I. Witkiewicza wyróżnionych Nagrodą Marszałka Senatu RP podczas VIII Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej (2017). Od roku 1990 z żoną Grażyną prowadzi Teatr Dziesiątka w X LO we Wrocławiu.

Na zdjęciu: Stanisław Melski

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPEŁNOLETNI
Następny artykułBLUESMENI Z CHOJNOWA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here