WYSTAWA NIE DLA DZIECI

1278

„Gdy pierwszy raz zobaczyłem Jego prace, to jakby ktoś w pysk dał, obudził mnie. Kipi w nich od emocji, wrze. Te plakaty są gorące. Te plakaty mnie olśniły. Staniszewski przywraca plakat sztuce czystej. Jego prace znalazły niszę gdzieś pomiędzy grafiką, dokumentem, reportażem a performance.” – napisał w „słowie wstępnym” do wystawy znany legnicko-wrocławski artysta Ryszard Kaja (autor słynnego cyklu plakatów – Polska).

 

I nie ma co dyskutować. Pan Ryszard ma rację. Plakaty Jacka Staniszewskiego (artysta znany także z aktywności muzycznej: Biafra, Chlupot Mózgu i Maszyna do Mięsa) są pełne muzyki, co oczywiście nie dziwi. Autor między innymi projektuje od lat okładki płyt czy plakaty koncertowe takich zespołów jak Apteka, Blenders, Kury czy Bielizna. Już nazwy wspomnianych formacji mówią sporo o Staniszewskim. Klimaty alternatywne, postpunkowe, zakręcone.

Wybór prac Jacka Staniszewskiego możemy oglądać we wrocławskiej Galerii Polskiego Plakatu przy ul.Mikołaja 54, prowadzonej od lat przez Joannę i Krzysztofa Marcinkiewiczów (na zdjęciu).

Oglądając dzieła, hmm… frontmena Chlupotu Mózgu (słyszycie to, prawda?), podróżujemy do naszych pierwszych muzycznych odkryć sprzed lat, do filmów, które stanowiły kamienie milowe w historii kina. Jest też kilka mocniejszych, brutalniejszych uderzeń w konwencjonalne poczucie estetyki… Bardziej wrażliwi mogą zostać znokautowani. Raczej nie zabierajmy młodszych dzieci do Galerii „na Staniszewskiego”…

Marek Szpyra
Fot. Renata Szpyra

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSREBRNIE
Następny artykułNÓWKA TARNAWY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here