PAWEŁ FROST ZAPRASZA: CZEKAMY NA MUZYKĘ!

299

Konkurs „Płytowy debiut roku” już po dwóch edycjach uzyskał sporą popularność w środowisku muzycznym. Kolejny nabór wniosków do konkursu rusza już za kilka tygodni. Szczególy na portalu brzmieniemiasta.pl.

Komisja weryfikacyjna wybiera w pierwszym etapie najlepszą dziesiątkę w różnych kategoriach muzycznych, a później trójkę najlepszych, która występuje w finale imprezy.

OKiS patronuje

„Płytowy debiut roku” odbywa się pod honorowym patronatem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Jednym z głównych współorganizatorów obok portalu BrzmienieMiasta, jest Europejska Unia Aktywnych.

  • Sukces naszej imprezy to przede wszystkim duże zainteresowanie zespołów i miast, które są zainteresowane pomocą w organizacji finału – mówi Paweł Frost z Europejskiej Unii Aktywnych. – To nie dziwi, skoro patronat honorowy od początku nad imprezą objęłą tak szanowana instytucja jak Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. OKiS to gwarancja solidności i wysokiego poziomu. Nasze jury to fachowcy. Owszem sam biorę udział w jego obradach jako przedstawiciel Europejskiej Unii Aktywnych, i choć mam wiedzę o współczesnych trendach w muzyce rockowej, znam klasykę rocka, a pozostali oceniający to zawsze autorytety: muzycy-praktycy, organizatorzy tras największych gwiazd muzyki rockowej czy kompozytorzy. O tym, że konkurs rozwija się dynamicznie świadczy fakt, że już podczas drugiej edycji otrzymaliśmy sporo zgłoszeń z województwa lubuskiego, a do grona sponsorów dołączyła firma z Górnego Śląska organizująca duże imprezy rockowe w tamtym regionie.

W roku 2018 (za płyty wydane w roku 2017) poszczególnych kategoriach zwyciężyły: FOX IN THE BOX z Wrocławia, CYNAMONOWY OGRÓD z Legnicy i SYNDROM z Zielonej Góry. W finale wystąpił także Patrycja Kamola z zespołem PatiKa oraz gościnnie Gabriel Fleszar. To był hit, który zaowocował sesją studyjną Patrycji Kamoli z Gabrysiem i wspólnymi koncertami. Gabryś i Patrycja Kamola znakomicie pelnią rolę kulturalnych, muzycznych ambasadorów Legnicy. Oby jak najcześciej pojawiali się na dolnośląskich scenach.

Radio z Warszawy

Rzeczywiście, Paweł Frost słusznie podkreśla tą dynamikę w „ekspansji” PDR. Impreza już jest znana w południowo-zachodniej części Polski. Teraz zapewne czas na kilka finałów, które ustabilizują status „Płytowych debiutów” w naszym regionie. A plany są konkretne.

  • Już rozpoczeliśmy rozmowy z jedną z ogólnopolskich rozgłośni radiowych, a konkretnie z jego redakcją muzyczną – Paweł Frost zdradza rąbek tajemnicy z poufnych rozmów, które odbywał we wrześniu w Warszawie. – Jest szansa na kolejny patronat muzyczny i obecność naszych laureatów na falach tej rozgłośni. Oczywiście partnerzy medialni, którzy dotąd z nami współpracowali nadal z nami współorganizują konkurs. Pozostałych partnerów lokalnych pozyskamy zależnie od tego w jakim mieście odbędzie się finał w przyszłym roku.

Gdzie koncert?

Dotychczasowe finały imprezy odbyły się w Wałbrzychu i w Legnicy. Na kolejny ochotę ma Zielona Góra. Może jednak będzie to miasto na Dolnym Śląsku.

– Decyzja jeszcze nie zapadła – mówi Paweł Frost. – Wszystko zależy od warunków na jakich będziemy współpracować. Wymagania nie mamy wygórowane. To my znajdujemy sponsorów, organizujemy promocję. Bez problemu zapraszamy zawsze gościa specjalnego, którym jest uznany zespół lub wykonawca solowy. Szukamy partnerów, którzy zaproponują miejsce i sprzęt z akustykiem. Wejście na finał zawsze jest bezpłatne. Dlatego na przykład w Legnicy zgromadziliśmy w „Spiżarni” większą publikę, niż organizowane kilka tygodni później, także w Legnicy, koncerty współfinansowane przez instytucje. My dotacji żadnych do tej pory nie otrzymywaliśmy. Patronat honorowy dolnośląskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, dzięki przychylności Pana Dyrektora Igora Wójcika, mamy od początku – podsumowuje Paweł Frost.

EUA wzmocniła

Warto zaznaczyć, że ranga tej imprezy muzycznej wzrosła także po zaangażowaniu we współorganizowanie konkursu przez stowarzyszenie Europejska Unia Aktywnych, gdzie Paweł Frost w 2010 roku zajął trzecie miejsce w Polsce w konkursie dla pracodawców wrażliwych społecznie i otrzymał honorowy tytuł: Lodołamacz. Teraz łamie również bariery dla młodych zespołów.

– Nasza inicjatywa to nie jeszcze wielki festiwal i wcale w tym kierunku nie podążamy – podkreśla Paweł Frost. – Chcemy choć w drobnym stopniu pomóc wielu fajnym zespołom muzycznym, które nie mają szans na przebicie się przez komercję. My nie stawiamy żadnych barier. W zespole mogą grać pięćdziesięciolatkowie, kapela może dawać punkrockowego czadu tak jak złotoryjska DOBRA DOBRA w pierwszej edycji, czy czarować nowoczesną muzyką taneczną tak jak wrocławski FOX IN THE BOX, który po występie w Legnicy miał wspaniałe koncertowe lato na scenach w całej Polsce. Trashowy SYNDROM gra na najostrzejszych o imprezach w kraju, a po finale w Legnicy ta zielonogórska ekipa była po prostu wzruszona, bo nagle media w ich rodzinnym mieście zauważyły ich. „Płytowe debiutu” to taki impuls, wzmocnienie na trudnej ścieżce muzycznej „kariery”, bez względu na to co dla tych muzyków słowo „kariera” oznacza. Zapraszam zespoły do udzialu w kolejnej edycji!

Marek Szpyra

Fot. Tomasz Niziołek

 

Laureaci 2018

Tajemnicza ekipa FOX IN THE BOX nie pokazuje się publicznie. Ma swoich wysłanników. Fox in the Box nie gra szerokopojętych gatunków muzycznych”.

CYNAMONOWY OGRÓD to zespół założony w Legnicy w 2015 roku, w którego skład wchodzą: Damian Kostecki (gitara basowa), Marcin Tokarski (perkusja), Łukasz Kozłowski (gitara solowa) oraz Albert Pyśk (gitara rytmiczna, wokal).

Grupa SYNDROM powstała w maju 2005 roku z połączenia sił zielonogórsko – żagańskich.

Zespół gra w składzie: Łukasz Wawrzyk – wokal, Vadim Zawadzki – gitara, Artur Knycpel – gitara, Bartek Mokrzycki – bass, Paweł Pusz – perkusja.

Zespół Syndrom tworzą:Łukasz Wawrzyk – vocal, Artur Knycpel – gitara, Vadim Zawadzki – gitara, Bartosz Mokrzycki – gitara, Paweł Pusz – perkusja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here