TROPEM GORZKIEGO CUKRU…

260

…pocztówka z dawnej Kleciny. Projekt realizowany był w Szkole Podstawowej nr 42 we Wrocławiu przez grupę lokalną KLECINIANIE we Współpracy z Programem Współrealizacji Projektów MIKROGRANTY i Europejskim Stowarzyszeniem Miłośników Nauki i Kultury PROGRESSIO, miedzy 15.11 a 16.12.2018 roku.

Projekt skierowany był do szerokiej grupy odbiorców i polegał na organizacji szeregu zadań dla grupy międzypokoleniowej. Jego głównym celem było, przypomnienie i zachowanie w pamięci uczestników spotkania, historii dawnej małej wsi, której losy w czasie II wojny światowej, radykalnie przeobraziły się ze słodkich na gorzkie. Podczas trwania całego projektu, udało nam się zaprosić do działań społeczność uczniowską ze Szkoły Podstawowej nr 42, która zaangażowała się do działań i stworzyła kilkanaście albumów zdjęciowych o Klecinie. Zebraliśmy przy tym, unikatowe fotografie od mieszkańców.

To na spotkaniu wspominkowym z udziałem mieszkańców Kleciny, dzięki zaproszonym gościom tzw. ,,świadkom czasu”, poznaliśmy losy byłej Cukrowni Klecina, gdzie Polacy byli zmuszani do pracy w czasie II wojny światowej. Poznaliśmy też, historię pałacu w Parku Klecińskim oraz kościoła ewangelickiego. A podczas zajęć z rysunku, malarstwa i ceramiki, grupa międzypokoleniowa, mogła odświeżyć wizerunek dawnych obiektów oraz utrwalić na stworzonych przez siebie pocztówkach z dawną Kleciną.

Podsumowaniem działań był wernisaż, na którym można było, obejrzeć wykonane pocztówki, makietę Kleciny, oraz fragmenty filmów z rozmów ze świadkami historii i posmakować wypieków kulinarnych. Uczestnikami spotkania byli uczestnicy warsztatów oraz zaproszeni goście i najstarsi mieszkańcy Kleciny. Natomiast, spacer po osiedlu śladami historii, na dobre zakończył projekt.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu była Bogusława Przewłoka.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułBASOWO, BEATOWO
Następny artykułWieczór w Operze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here