Łowią przygody

539

Po półrocznej przerwie vlog Łowcy Przygód TV powraca z nowymi materiałami promującymi Wrocław, Dolny Śląsk i polską turystykę alternatywną! Odcinki pojawią się nie tylko w sieci. Emitować je bowiem będzie jedna z telewizji satelitarnych. Ponadto oferta bezpłatnego korzystania z dostępnych materiałów trafi do wszystkich kablówek w całej Polsce.

Zadaniem cyklu Łowcy Przygód jest prezentowanie czytelnikom i widzom miejsc niezwykłych na mapie Polski, a zwłaszcza Dolnego Śląska – miejsc, o których zapominają przewodniki. Twórcy odkrywają historię, uczą szacunku do niej, ratują zabytki, zachęcają do aktywności turystycznej i odkrywania mało znanych atrakcji – nie tylko historycznych, ale i przyrodniczych. Materiały publikują na własnej stronie, ale też nieodpłatnie przekazują mediom, bo wierzą w ideę bezinteresownego dzielenia się wiedzą.

Choć vlog pozostaje niszowy (liczba stałych odbiorców opiewa na 13 tysięcy, incydentalnych na kilkaset tysięcy), lista jego osiągnięć potwierdza sens istnienia projektu.

 • Oceny pozytywne na łamach Youtube na poziomie 96,8%!

 • Wysoki poziom interakcji z Widzami (codzienna korespondencja, wspólne wyjazdy).

 • Współpraca z trzema największymi polskimi portalami.

 • Osiągnięcie oglądalności powyżej 300 tysięcy odsłon na odcinek (suma wyświetleń jednego odcinka na łamach portali).

 • Incydentalna współpraca z telewizjami kablowymi.

 • Nominacje w I i III edycji prestiżowego konkursu Grand Video Awards.

 • Nominacja do tytułu Ambasadora Crowdfundingu w Polsce.

 • Zaproszenie do poprowadzenia specjalnego odcinka Teleranka.

 • Zainteresowanie mediów (prospołeczne działania Łowców akcentowane były we wszystkich wiodących stacjach ogólnopolskich).

 • Udana akcja ratunkowa zrujnowanego kościoła wybudowanego na gruzach piastowskiego zamku.

 • Rozwiązanie zagadki zaginięcia dzieci na szczycie Wysoki Kamień w Górach Bardzkich.

 • Rozwiązanie zagadki tajnego niemieckiego programu Haunebu.

 • Udana współpraca z instytucjami samorządowymi i właścicielami obiektów zabytkowych (Grodków, Walim, zamek Grodno, zamek Międzylesie, stowarzyszenie Świątynia Artystów etc.).

 • Stała współpraca z dwujęzycznym kwartalnikiem Portu Lotniczego Wrocław HiFly (w każdym numerze artykuły Łowców promujące turystykę dolnośląską).

 • Umowa z amerykańską telewizją satelitarną emitowaną w Polsce.

Najnowszy film pokazuje słynną wieżę ciśnień przy ul. Wiśniowej we Wrocławiu – najpiękniejszy taki obiekt w Polsce.

– Wielu widzów prosiło nas o to, byśmy opowiedzieli o historii tej budowli – mówi Joanna Dura, współzałożycielka projektu. – Uznaliśmy, że to doskonały temat, który zaakcentuje nasz powrót.

– Wciąż zmagamy się z kuriozalną sytuacją. Jesteśmy rozpoznawani i zapraszani na terenie całego kraju, proponowano nam nawet poprowadzenie specjalnego wydania Teleranka, a jednak wciąż odbijamy się od zamkniętych drzwi urzędów – mówi Marcin Drews, inicjator projektu. – Wielokrotnie próbowaliśmy pozyskać patronat władz regionalnych i lokalnych, jednak bezskutecznie. Nasze prośby od lat pozostają bez odpowiedzi. Właśnie brak wsparcia instytucjonalnego był jednym z powodów zawieszenia projektu, jednak szybko zdaliśmy sobie sprawę, że taki drobiazg nie powinien nas powstrzymywać.

Łowcy zaczynali przygodę od jednego aparatu fotograficznego i sportowej minikamery. Dziś realizują materiały w jakości full HD i 4K, wykonują zdjęcia z powietrza, a także wideo w podczerwieni. A wszystko to dzięki własnemu uporowi i wsparciu widzów.

Podczas przygotowań do każdego materiału przeprowadzają kwerendę biblioteczną i prasową, a także sięgają po system skaningu laserowego LIDAR. W ten właśnie sposób odkryli chociażby zapomniany, XVIII-wieczny skład prochu pod Świdnicą, jako jedyni rozwiązali kryminalną sprawę rzekomego zaginięcia dzieci w Górach Bardzkich, a także obalili teorię o istnieniu tajnego nazistowskiego programu Haunebu.

Tymczasem Łowcy przygotowują już nowe materiały, w których opowiedzą m. in. o zamku na wodzie w Wojnowicach, zapomnianych obozach pracy we Wrocławiu, realnych lokacjach wykorzystanych w serialu “Stawka większa niż życie”, przerażającej działalności kanibala z Ziębic czy dolnośląskich tropach doktora Mengele.

(mmd)

Fot. (mmd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here