Srebrna Legnica

111

Legnica tradycyjnie ubrała się w srebro. Po raz czterdziesty w mieście rozpoczął się Legnicki Festiwal Srebro pod patronatem Gazety Piastowskiej – jeden z największych przeglądów współczesnej, awangardowej bizuterii na świecie. Jubileuszowa edycja to 1500 unikatowych biżuteryjnych eksponatów, ponad 500 artystów z całego świata i mnóstwo dodatkowych atrakcji.

Jak zawsze główną wystawą Festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej. Tegoroczny tytuł brzmi „Srebro” i jest ukłonem w stronę historii i tradycji imprezy i całego regionu. Najlepsze prace, wybrane przez międzynarodowe jury, oglądać można w siedzibie Galerii Sztuki przy Placu Katedralnym, zaś „salon odrzuconych” tradycyjnie gości w Holu Starego Ratusza (Teatr).

Wśród innych prezentacji warto obejrzeć także wystawy indywidualne uznanych projektantów: Jarosława Westermarka (Polska) i Karola Weisslechnera (Słowacja). Co ciekawe, obaj zaczynali swoją przygodę z biżuterią nie mając złotniczego warsztatu ani wykształcenia. Ten pierwszy to matematyk, drugi to architekt. Interesująco wyglądają także wystawy zbiorowe. Rumuńskie stowarzyszenie twórców Assamblage pokazuje w Legnicy wystawę „Pozostałości Uczty”, w której prace artystów są daniami serwowanym na elegancko przybranym stole. Taka aranżacja zachęca widzów do czynnego udziału, nadając im rolę uczestników przyjęcia. Wystawa nawiązuje do greckiego mitu o Królu Midasie, ale odwołuje się do współczesnego braku odpowiedzialności i braku świadomości znaczenia codziennych wyborów konsumenckich. Zachęcamy też do odwiedzenia wystawy „21 gramów”, czyli projektu wymyślonego i zrealizowanego przez jednego z najznakomitszych i najbardziej znanych holenderskich twórców biżuterii – Ruudta Petersa. Punktem wyjścia dla koncepcji tej wystawy była hipoteza dr Duncana MacDougalla z 1901, wg której dusza waży właśnie owe tytułowe 21 gramów. Ruudt Peters postanowił rzucić mistyczne wyzwanie twórcom biżuterii, zapraszając artystów z całego świata do zamknięcia swojej wizji duszy w pracy biżuteryjnej. Do udziału w wystawie zaproszono ponad 100 projektantów biżuterii, z których połowa pochodzi z Chin. Projekty stworzone na wystawę odzwierciedlają konfrontacje wschodniego i zachodniego pojmowania i interpretowania koncepcji duszy. Joya Brava – czyli blisko 40 twórców z egzotycznego Chile – zaprezentują swoje prace zamknięte w biżuteryjnych formach z papieru, porcelany, metalu, tkaniny i innych materiałów. A to tylko niektóre z mnóstwa prezentacji i innych wydarzeń odbywających się w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO

Poza tradycyjnymi wystawami w programie znajdują wydarzenia i ekspozycje towarzyszące, w tym roku sfokusowane na jubileuszu 40-lecia. Są to m.in. wystawy historyczne (powojenne złotnictwo w Muzeum Miedzi, najlepsze „srebrne” plakaty na płycie Rynku), seminarium teoretyczne, warsztaty złotnicze, wystawa fotograficzna. Wszystkie festiwalowe wydarzenia są darmowe.

Srebrne wystawy tradycyjnie oglądać można w sercu miasta: Galerii Sztuki, Holu Starego ratusza, Galerii Ring, Galerii Niello, Galerii Satyrykon, Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem i Muzeum Miedzi. Wystawy czynne do 9 czerwca.

(Mat. G.Sz.)

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułAfryka dzika…
Następny artykułHENRY NO HURRY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here