Statek Robinsona do 8 września!

176

190 prac 55 artystów i jeden z największych pokazów sztuki figuratywnej Europy Środkowo-Wschodniej – wystawa Statek Robinsona ma swoją monumentalnością odpowiadać na ważkie pytania o sens życia, rolę sztuki współczesnej i wspólnotę artystyczną twórców Europy Środkowej. Gdzie? W Galerii Miejskiej we Wroclawiu.

Na wystawie znajdują się dzieła artystów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jak mówi kurator wystawy Mirosław Jasiński, dyrektor Galerii Miejskiej we Wrocławiu, podstawę wystawy Statek Robinsona stanowi świadomie wybrana sztuka przedstawieniowa – taka, która swoimi nawiązaniami do świata realnego ma coś mówić o rzeczywistości, na swój sposób ją interpretować, przekształcać.

Tytuł wystawy ma nawiązywać nie tylko do słynnej powieści przygodowej Daniela Defoe, ale także do jednego z rozdziałów książki Ortodoksja Gilberta Keitha Chestertona pt.: Etyka krainy elfów. Autor porównuje w nim naszą cywilizację do rozbitego żaglowca, z którego możemy się uratować tylko dzięki sztuce: Wszystko, co dobre, jest w pewnym sensie ocaloną z jakiejś pierwotnej katastrofy pozostałością, którą należy chronić i uważać za świętość. Człowiek ocalił dobro, tak jak Robinson Crusoe ocalił swoje dobra i wyratował je z tonącego okrętu. Wystawa Statek Robinsona to, zdaniem kuratora wystawy, blisko 190 odpowiedzi na pytania o wartości, jakie powinni chronić współcześni, by przetrwać.

(muz)

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułDo Arsenału
Następny artykułMortui vivunt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here