Szkło w Legnicy

44

POLSKIE SZKŁO ARTYSTYCZNE 1949-2019. MISTRZOWIE to  najnowsza  wystawa  w Legnicy.

Galeria Ring (Rynek 12) do 16 listopada gościć  będzie  mistrzowskie szkło  artystyczne.  11 listopada Galeria  zaprasza  na spotkanie ze szłem (oprowadzanie kuratorskie i pokaz witrażownictwa).

Wystawa „Polskie szkło artystyczne. 1949–2019. Mistrzowie” zaprezentuje prace osiemnastu polskich artystów szkła, zarówno tworzących obiekty sztuki, jak też projektujących szkło użytkowe.

Podstawowym celem projektu „Polskie szkło artystyczne. 1949–2019. Mistrzowie.” jest udokumentowanie i spopularyzowanie dorobku trzech generacji polskich artystów szkła. Ramy projektu wyznacza rok 1949: powstanie Wydziału Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Geperta).

Wybrane na wystawę prace pozwolą na prześledzenie różnorodności stosowanych technik szklarskich, form i filozofii twórczej zarówno artystów uznanych i zasłużonych dla polskiej sztuki i designu, jak też młodszego pokolenia twórców, pracujących intensywnie nad swoim artystycznym portfolio. Traktując szklaną materię w sposób indywidualny i oryginalny, poszukują nowych form artystycznej ekspresji i tym samym powoli, i systematycznie, budują swoja mistrzowską pozycję w polskim szkle artystycznym.

Ekspozycja jest próbą ukazania wielowymiarowości i różnorodności mistrzostwa w tak trudnej, i wciąż mało rozpoznawalnej w Polsce, dziedzinie sztuki, jaką jest szkło artystyczne. Jest także swojego rodzaju prowokacją i zachętą, do dyskusji nad wybranymi obiektami i ich autorami, do zdefiniowania pojęć mistrzostwa i mistrza w we współczesnej sztuce oraz odpowiedzi na pytanie, czy 70 lat istnienia „wrocławskiej szkoły szkła” to wystarczający czas, aby mówić o mistrzostwie jej absolwentów.

Praca Kazimierza Pawlaka

Wystawie towarzyszyć będzie katalog on-line, prezentujący i omawiający dorobek polskich artystów szkła, których prace znajdą się na wystawie.

Wystawa „Polskie szkło artystyczne 1949–2019. Mistrzowie” jest realizowana przez Fundację Fly with Art. Jej kuratorami są Justyna Wierzchucka i Adam Włodarczyk, a autorką koncepcji jest Anita Bialic. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(galeria)

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułRzeźby i życie człowiecze
Następny artykułCzerwone Noski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here