Książka na Ekranie wchodzi do kina Piast w Legnicy

286

Cykl „Książka na Ekranie” rusza od listopada w kinie Piast. Jest to nowa propozycja dla miłośników filmu i literatury, którzy mają okazję zobaczyć najciekawsze adaptacje arcydzieł literatury światowej. 19 listopada o godz. 18.00 „Książkę na Ekranie” otworzy „Mechaniczna pomarańcza” Stanleya Kubricka według głośnej powieści Anthony’ego Burgessa.

 

„Książka na Ekranie” to połączenie opowieści o wybranej książce z pokazem filmu będącego jej ekranizacją. Jest on już dobrze znany widzom Kina DCF we Wrocławiu, gdzie jest kontynuowany od kwietnia tego roku. Teraz wchodzi do kina Piast w Legnicy.

Cykl „Książka na Ekranie” otworzy pokaz  „Mechanicznej pomarańczy” Stanleya Kubricka według powieści Anthony’ego Burgessa. Prelekcję przed filmem wygłosi Katarzyna Majewska.

 – Kiedy w 1971 roku film Kubricka trafił do kin, zgorszył i oburzył widzów, dla których prezentowane w nim sceny przemocy były nie do zaakceptowania. Wywołał też falę agresywnych aktów chuligańskich na wyspach, w rezultacie po dwóch latach reżyser poprosił o wycofanie „Mechanicznej pomarańczy” z kin w Wielkiej Brytanii. Dziś jesteśmy przyzwyczajeni do okrucieństwa na ekranie, a chłodna, popartowska inscenizacja Kubricka nie budzi już takich kontrowersji. Nie ma jednak wątpliwości, że antyutopia Burgessa w genialnej realizacji Kubricka ma wciąż potężną moc rażenia i jest aktualną przestrogą. Dla tych, którzy nie widzieli i nie czytali – lektura obowiązkowa, dla reszty – szansa na przypomnienie tego niesamowitego dzieła – mówi Katarzyna Majewska prowadząca cykl Książka na Ekranie.

„Mechaniczna pomarańcza” przynosi futurystyczną wizję świata ogarniętego przez bezmyślną przemoc i okrucieństwo. Główny bohater – Alex – genialnie grany przez Malcolma McDawella – to chuligan, herszt bandy, dla którego gwałty, kradzieże i rozboje to najlepsza rozrywka. Wkrótce policyjny system przerobi go na porządnego obywatela za pomocą nowatorskiej terapii, która będzie de facto brutalnym praniem mózgu. A skutki eksperymentu będą równie straszne jak jego przyczyny.

(dcf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here