Dzieła Witelona

386

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy posiada w swych zbiorach faksymilowe wydanie dzieła Witelona, patrona Uczelni pt.: Peri Optikēs, id est de natura, ratione, & proiectione radiorum visus, luminum, colorum atq[ue] formarum, quam vulgo Perspectivam vocant, Libri X. Norimbergae, Johann Petreius, 1535. 2.

Powyższa praca przyniosła Witelonowi światowy rozgłos. Jest to kompendium ówczesnej wiedzy na temat optyki. Dzieło podzielone jest na 10 ksiąg, w których autor omawia m. in. budowę oka i proces widzenia, złudzenia optyczne oraz opisuje różne zwierciadła.

W ostatniej księdze zajmuje się optyką meteorologiczną, podjął się wyjaśnienia w sposób naukowy, jak powstaje tęcza i zjawisko halo, które wcześniej były uznawane za zjawiska nadprzyrodzone. Dzieło powstało ok. 1270 r., pierwszy raz ukazało się drukiem w Norymberdze w 1535 roku. Ponadto wystawę uzupełnia faksymilowe wydanie dzieła Johanna Fleischera: De iridibus doctrina Aristotelis et Vitellionis, Wittenberg 1571.

Obecnie Biblioteka przygotowała ekspozycję stałą dwóch faksymiliów, które znajdują się w budynku E PWSZ w Legnicy.

(pwsz)

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPiękny i Bestia
Następny artykułPraca nie tylko… z twarzą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here