Prace Pavla Hlavatego…

28

… czeskiego mistrza grafiki i ekslibrisu, goszczą w legnickiej Galerii Sztuki do 20 marca. Obrazy snów i rzeczywistości to gratka nie tylko dla miłośników grafiki, ale również dla znawców i miłośników sztuki w ogóle, fascynatów mitologii i twórczości Shakespeare’a, ale też fanów the Beatles, pasjonatów sztuki sakralnej czy zwierzolubów. 

Nie zapominajmy przy tym, że wiodącym motywem twórczości Hlavatego jest erotyka z kobiecym ciałem w roli głównej. Jako że wszystkie prace prezentowane na wystawie (i nie tylko) są na sprzedaż, warto odwiedzić Galerię, szczególnie w kontekście zbliżającego się Dnia Kobiet.

 

Kobiety dominują w twórczości Hlavatego i na legnickiej wystawie. Oprócz mitologicznych bohaterek odnajdziemy to prace z cyklu N-Apocalypse oraz wizerunki pewnych archetypów kobiecych postaci: Czarnej Madonny, Królowy Lodu, Śpiącej Królewny, Femme Fatale i Małej Syrenki.

 

Pavel Hlavatý to erudyta – w swoich pracach z cyklu W hołdzie składa hołd twórcom (nie tylko malarzom). Znajdziemy tu prace zainspirowane twórczością m.in. Salvadora Dali, Jacka Malczewskiego, Pietera Breugla, Sandro Botticellego, Leonarda da Vinci, Hieronima Boscha, Albrechta Dürera i wielu innych wielkich. Na osobny cykl zasłużyła sobie twórczość Shakespeare’a.

 

Fani wielkiej czwórki z Liverpoolu znajdą na wystawie wizerunki legendarnych muzyków opatrzone tytułem ich nie mniej legendarnego przeboju – Hej Jude. Nie zawiodą się również odbiorcy poszukujący w sztuce motywów religijnych (cykl Droga krzyżowa). Nasz patriotyzm lokalny zostanie również mile połechtany: na wystawie znajdziemy m.in. portrety Jana Pawła II i wrocławski kościół garnizonowy.

Hlavatý nie zapomina też o miłośnikach czworonogów: sportretował m.in. przedstawicieli rasy shar pei, chart afgański i cocker spaniel.

 

Tymczasem w Galerii Ring rządzi młodość. Swoje prace – malarstwo i rysunek – prezentuje tam Martin Rybacki, mieszkający w Niemczech artysta polskiego pochodzenia. Rybacki zabiera widza w swego rodzaju podróż sentymentalną do najwcześniejszego okresu swojej twórczości. Jak sugeruje tytuł wystawy, Autoportret artysty z czasów młodości, w Galerii Ring zobaczymy inspiracje, obsesje i kolejne przystanki na jego drodze artystycznej, a przede wszystkim prześledzimy proces kształtowania się osobowości twórczej młodego artysty. Proces fascynujący i wciąż niedokończony, jak sugeruje tytuł głównej pracy wystawy: Niedokończony autoportret artysty z czasów młodości.

 

Pavel Hlavatý  Obrazy snów i rzeczywistości

Galeria Sztuki (Pl. Katedralny 1)

Wystawa czynna do 20.03.

Spotkanie z Pavlem Hlavatym: 20.03., 18:00

 

Martin Rybacki  Selfportrait of the Artist as a Young Man / Autoportret artysty z czasów młodości

Galeria Ring (Rynek 12)

Wystawa czynna do 19.04.

wernisaż: 6.03., godz.: 18:00

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Galeria Sztuki i Galeria Ring czynne od wtorku do soboty w godz. 10:00-17:00

 

(GSz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here