Srebro On!-line już 8-10 maja

327

Maj. Co roku mniej więcej w tym terminie rozpoczynał się Legnicki Festiwal SREBRO. Miasto „oddychało srebrem”, a galeria sztuki realizowała swoje największe, coroczne i międzynarodowe (od 2000 r.) przedsięwzięcie – miesiąc z kilkunastoma wystawami i szeregiem wydarzeń dodatkowych.

Tak było co rok od czterech dekad, z dwoma wyjątkami. Tak miało być 8 i 9 maja 2020. W zeszłym wieku srebrną nić historii przerwał stan wojenny. Dziś przeszkodził stan epidemii. Festiwalowe wystawy i wydarzenia przeniesione są na przyszły rok. Ale w weekend, który miał być wspólnym świętem srebra – pozostanie nim, przynajmniej w pewnej mierze. Organizatorzy zapraszają na SREBRO On!-line czyli trzy wirtualne dni ze srebrem. Pragną symbolicznie zjednoczyć się srebrem, by w ten sposób uczcić festiwal, spopularyzować biżuterię artystyczną, a także dodać otuchy artystom i przyjaciołom srebra na całym globie.

Na tę edycję Festiwalu, obok polskich, zaplanowaliśmy indywidualne i zbiorowe wystawy artystów m.in. z Chin, Słowacji, Francji, Belgii, Litwy, Niemiec i Holandii i oczywiście otwarcia wystaw z udziałem autorów. Tymczasem wszyscy bez wyjątku zamiast lśnić na wernisażach, tkwią w trudnej sytuacji i przerażających realiach”. – tłumaczy dyrektorka galerii. „Nie zapominamy o legniczanach – naszej najwierniejszej publiczności, którzy pewnie tęsknią za srebrem nie mniej niż my, organizatorzy. Zatem wszystkich przyjaciół Srebra zapraszamy na nasz profil społecznościowy i stronę galeria.legnica.eu, gdzie przez trzy dni można będzie nie tyko poznać historię festiwalu, ale także na przykład złotnicze zbiory galerii” – dodaje Justyna Teodorczyk.

Srebro On!-line to nie festiwal w wersji on-line. To specjalnie przygotowany na profilu fejsbukowym festiwalu i na stronach: galeria.legnica.eu oraz silver.legnica.eu, pakiet materiałów archiwalnych, informacyjnych i wizualnych, przybliżających fenomen festiwalu i jego sedno – autorska biżuterię, której próżno szukać w sklepach jubilerskich. „W dniach 8-9 maja odbędzie się premiera wirtualnej wystawy biżuterii z Legnicy na największym złotniczym serwisie Europy – KLIMT02, zostaną udostępnione zapisy filmowe i zdjęciowe dokumentujące poprzednie edycje. Udostępnimy katalogi wystaw i nową publikację galerii. Natomiast niedziela będzie to czas wspomnień tragicznie zmarłego ok temu złotnika i performera Mietala Grzyzę, który był oryginalnym i notorycznym uczestnikiem wystaw, znanym legniczanom prowokatorem i aktywistą sztuki”. – wylicza Anna Wójcik z galerii sztuki.

Projekt Srebro On!-line potrwa cały „srebrny” maj, ale ruszy w ten weekend. Na kolejne tygodnie galeria przygotowała mini-filmy, np. z wizyty na wystawie poświęconej historii srebra, w warsztacie złotniczki, która wykona pokazową pracę z miedzi, tutorial, jak samodzielnie zrobić własną ozdobę, ale również propozycje edukacyjne dla dzieci.

Jak zapowiadają pomysłodawcy, nie będzie to jedyny w tym roku festiwalowy akcent w galerii sztuki. Z myślą specjalnie o legnickiej publiczności trwają przygotowania do wydarzeń jesiennych, o których mówić konkretnie nieco za wcześnie, ale zaprosić na pewno już warto!

Komentują: „W tym roku zabraknie srebra – i tego w granulacie, wręczanego podczas uroczystej gali ogłoszenia wyników Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej i tego „na żywo. Jest nam przykro, że nasze wielomiesięczne wysiłki nie sfinalizują się niezapomnianymi wystawami. Że będzie pusto, cicho, że nie będziemy oglądać, podziwiać, poznawać, nagradzać i dzielić się srebrem, że zabraknie naszych wspaniałych gości, waszych wystaw, wernisaży, wspólnej zabawy, ważnych rozmów i kolejnego rozdziału srebrnej legnickiej historii. Ale nie zabrakło nam pomysłów, jak nie odpuścić srebra w tym roku całkowicie i w atrakcyjny sposób, mimo prób zbliżyć je do mieszkańców naszego regionu. Dlatego, nie tracąc nadziei na spotkanie w tym miejscu równo za rok, na pięknym Festiwalu w pięknym świecie jaki pamiętamy sprzed kilku miesięcy, zapraszamy na wiele innych spotkań z legnickim Srebrem w sieci.

(galeria)

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułDobry numer
Następny artykułPomagamy Borówce!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here