BEZPIECZNA JAZDA

808

McDonald’s Polska już po raz 7. zorganizował skierowany do uczniów program edukacyjny dotyczący bezpiecznego poruszania się po drodze. Tegoroczna edycja skupia się na promowaniu widoczności na drodze i noszeniu odblasków. Objęła ona 30 000 uczniów z 887 szkół w całej Polsce.

„Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy” to program edukacyjny organizowany już od 8 lat przez McDonald’s Polska. Skierowany jest do uczniów klas IV szkół podstawowych z całego kraju. W tym roku patronat nad akcją objęła Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i po raz kolejny wspiera ją Biuro Prewencji Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Do lokalnego promowania akcji wśród szkół aktywnie włączyli się również licencjobiorcy McDonald’s Polska.

– „Bezpieczeństwo na drodze to bardzo ważny temat. Program realizowany przez McDonald’s jest jedną z niewielu oddolnych inicjatyw tego typu w kraju. Z chęcią, podobnie jak inni przedstawiciele grona franczyzobiorców McDonald’s, wziąłem udział w informowaniu okolicznych szkół o programie. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Edukacja dzieci i wyrabianie w nich dobrych nawyków w poruszaniu się po drodze jest szczególnie istotna. Tym chętniej realizują program w swoich placówkach, że jest on całkowicie finansowany przez organizatora.” – mówi, Arkadiusz Dróżdż, licencjobiorca McDonald’s Polska, właściciel restauracji w Toruniu, promujący inicjatywę w swoim regionie.

Kolejna edycja programu była odpowiedzią na wciąż występujący problem wypadków drogowych z udziałem dzieci i niewystarczającą świadomość dotyczącą noszenia odblasków. Jak ważna jest edukacja w tym zakresie wyjaśnia Marek Konkolewski, insp. Komendy Głównej Policji

– „Należy sobie uświadomić, że prawidłowo noszony element odblaskowy – kamizelka czy opaska na prawym nadgarstku albo prawej kostce – poprawiają naszą widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo nasze, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Założenie elementu odblaskowego to prosta, nieskomplikowana czynność, która trwa kilka sekund i sprawia, ze stajemy się widoczni już z odległości 150 m. Elementy odblaskowe można kupić praktycznie wszędzie, są dostępne w każdym supermarkecie, a ich koszt to kilka złotych” .

Zajęcia z wychowania komunikacyjnego w ramach „Bezpiecznej Jazdy” były prowadzone na podstawie materiałów dydaktycznych przygotowanych przez ekspertów i pozytywnie zaopiniowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pakiet materiałów niezbędnych do realizacji zajęć składa się z materiałów metodycznych dla nauczycieli oraz zeszytów z ćwiczeniami dla wszystkich uczniów przystępujących do lekcji. Czwartoklasiści nauczyli się dzięki nim zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym oraz dowiedzieli się, jak ważna jest widoczność na drodze i noszenie odblasków. Dla wszystkich dzieci, które wykazały się teoretyczną i praktyczną wiedzą na temat odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym organizatorzy przewidzieli „pakiety bezpieczeństwa rowerzysty” – kamizelkę oraz dwie opaski odblaskowe. Dla niemal połowy uczniów uczestniczących w lekcjach, program zakończy się egzaminem na kartę rowerową. Każdy uczeń, który pozytywnie przejdzie proces edukacji, a także zda sprawdzian otrzyma kartę oraz odblaskowy zestaw bezpiecznego rowerzysty.

We wszystkich dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 130 000 dzieci z 4 100 szkół z całego kraju. Koszty związane z organizacją programu, finansowaniem pakietów dla uczniów oraz nagród dla szkół i nauczycieli w całości pokrywa organizator – firma McDonald’s Polska.

Ważnym elementem programu jest dedykowana strona internetowa www.bezpiecznajazda.com.pl. Prezentowane są tam wszystkie informacje dotyczące programu – istnieje również możliwość zgłaszania swojej szkoły, śledzenia postępów programu i wiele innych.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułMUZYCZNA ODRA
Następny artykułCZŁOWIEK I PSZCZOŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here