Muzeum zbada średniowieczny skarb

89

Archeologów z Muzeum Miedzi w Legnicy po raz kolejny docenił Narodowy Instytut Dziedzictwa. Ich wniosek o fundusze na zbadanie niezwykłego skarbu odkrytego dwa lata temu w Czarnkowie pod Legnickim Polem został rozpatrzony pozytywnie.

Ponad 70 tysięcy złotych trafi zatem na przeprowadzenie szczegółowych analiz i wykonanie dokumentacji cennych wczesnośredniowiecznych zabytków. Chodzi o unikatowy zbiór arabskich i zachodnioeuropejskich monet oraz siekane srebro, czyli kawałki tego metalu, odcinane od monet i wydawane jako reszta. Informacja o odkryciu obiegła Polskę dwa lata temu, kiedy opowiadały o tym lokalne i ogólnopolskie media, które okrzyknęły to znalezisko mianem „Skarbu z Legnickiego Pola”.

Przed pracownikami Działu Archeologii, dr Tomaszem Stolarczykiem i Przemysławem Paruzelem, zatem sporo pracy. Jej efekty poznamy w 2022 r. kiedy opracowane zostaną dwie publikacje. Jedną z nich będzie naukowy katalog opisujący odnalezione zabytki. Drugą popularnonaukowa książka omawiająca niezwykłe odkrycie, jego historię i region, ale także film.

Badania poszukiwawcze, podczas których odkryto skarb, realizowało Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego. Od początku kieruje nimi archeolog Muzeum Miedzi Przemysław Paruzel. Partnerami projektu są Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Urząd Gminy Legnickie Pole.

Warto też wspomnieć, że niedawno legniccy archeolodzy zakończyli badania związane z innym niezwykle ważnym odkryciem, na które także pozyskano dotację. Mowa o zabytkach z epoki brązu i żelaza pochodzących z cmentarzyska w podchojnowskich Czernikowicach, które odkopano w latach 70. w ramach prac wykopaliskowych. Teraz zostały one gruntownie przebadane i opisane. Część unikatowego znaleziska można obejrzeć w legnickim muzeum.

(MM)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here