Tygiel kulturowy

374

Spotkanie z autorami wystawy „Obcowanie” w legnickiej Galerii Sztuki, było okazją m.in. do szczególnie dziś potrzebnej refleksji na temat funkcjonowania mniejszości etnicznych w Polsce. „Nie ma społeczeństwa, które nie byłoby tyglem kulturowym” – zauważyli artyści – autorzy wystawy „Obcowanie”, którzy gościli w Galerii Sztuki – Natalia Hładyk, Grzegorz Sztwiertnia i Anna Maria Zygmunt.

Opowiedzieli o swoich pracach, ale też o tradycyjnych przedmiotach i elementach łemkowskiej architektury, zastanowili się, czym jest dla nich tytułowe „Obcowanie” i „kultura ludowa”, a także zaprezentowali katalogi dokumentujące bieżącą oraz minione odsłony Łemkowskiego Jeruzalem. Okazji do wysłuchania opowieści o sztuce nie zabrakło także na oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „Sygnał.Szum”, odbywającej się w ramach tegorocznej odsłony Festiwalu Intermediale Prezentacji audiowizualnych prac grupy Radio Internazionale dokonali sami artyści legniccy – Krzysztof Pawlik i Tomasz Baran, a także sprawująca pieczę nad Festiwalem Małgorzata Dancewicz.

Nasz eventowy program i charakter spotkań był bardzo zróżnicowany, co bardzo nas cieszy, bo z jednej strony rozmawialiśmy, pokazywaliśmy i przybliżaliśmy wydarzenia związane z Łemkowskim Jeruzalem – na wystawie prezentowaliśmy artefakty, czyli spuściznę materialną kultury łemkowskiej, pochodzące nawet z XIX i XX wieku – natomiast na równoległej wystawie w Galerii Ring miała miejsce prezentacja najnowocześniejszych nurtów sztuki współczesnej, które można określić mianem performatyki audiowizualnej. Zestawiliśmy zatem na obu biegunach dwa bardzo różnorodne nurty sztuki, a spotkania z inicjatorami, autorami i artystami pozwoliły nam dogłębnie je poznać” – komentują organizatorzy.

Galeria Sztuki przygotowała i udostępniła film z ekspozycji, który można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Fe9hb4abnuc

(galeria)

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułKasa dla młodych
Następny artykułDyżewski do Pióra…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here