Srebrnie

181

Rozpoczął się Legnicki Festiwal SREBRO, zaliczany do największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. W tym roku na zwiedzających czeka 13 wystaw zlokalizowanych w ośmiu przestrzeniach w sercu miasta. Zobaczymy na nich unikatową biżuterię, fotografie i plakaty autorstwa blisko 400 artystów z całego świata, m.in. z Polski, Niemiec, Belgii, Meksyku i Chin.

Festiwal potrwa przez cały maj, a jego kulminacja 14 maja. To właśnie ten wyjątkowy, srebrny weekend zamieni dolnośląskie miasto w barwną stolicę złotniczego świata. Program wydarzenia dostępny jest tutaj.

Biżuteria, którą zobaczymy w naszym mieście pełni nie tylko funkcje użytkowe czy dekoracyjne – w większości są to pełnoprawne dzieła sztuki, wyrażające artystyczne przesłanie i autorskie wizje. Artyści wychodzą poza tradycyjne schematy, tworząc ozdoby m.in. z pleksi, plastiku, elementów organicznych, coraz rzadziej sięgając po piłkę i młotek, a częściej – po autorskie metody obróbki.

Na wystawach nie spotkamy więc tradycyjnych obrączek i naszyjników, ale obiekty interaktywne, zmieniające kolor i kształt pod wpływem dotyku, pierścionki z technologicznie utwardzonych fusów po kawie i herbacie, czy biżuterię pozostawiającą fizyczne ślady na ciele.

Najwięcej emocji wzbudza co roku Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, który odbywa się zawsze pod innym hasłem przewodnim, nawiązującym do problemów współczesnego świata. Tematem bieżącej edycji Konkursu został DOTYK – zmysł nierozłącznie związany z biżuterią, niosący szczególny ładunek intymności i bezpieczeństwa, ale też – w czasie globalnej pandemii i eskalacji konfliktów zbrojnych – lęku i zagrożenia. Do Legnicy wpłynęło w tym roku ponad 400 prac z całego świata – poprzez wiele z nich artyści odnieśli się do wojny na Ukrainie, zwracając uwagę na to, jak ambiwalentny wydźwięk ma tytułowy „dotyk”. W marcu 2022 jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” w składzie: Sofia Björkman, Miroslav Cogan, Sławomir Fijałkowski, Nastya Ivlieva i Małgorzata Kalińska oceniło 426 prac 240 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów.

Laureatów 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” poznamy podczas kulminacyjnej soboty 14 maja, a wystawa pokonkursowa będzie dostępna do 30 czerwca 2022. W programie kulminacji znalazły się ponadto wernisaże pozostałych, festiwalowych eskpozycji, spotkania z artystami oraz sesja popularno-naukowa „Granice Sztuki Globalnej”.

Legnica gości w tym roku szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych, w tym prezentacje osobowości świata biżuterii awangardowej w ramach cyklu Sylwetki Twórców – Andrzeja Bossa, Felicii Mülbaier (na zdjęciu), Justyny Stasiewicz oraz Alberto Dávili Quesady. Z kolei w cyklu Srebrne Szkoły Legnica gości w tym roku wystawę prac pedagogów i studentów z Wydziału Projektowania w Metalu Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki HAWK z Hildesheim (Niemcy). Ciekawą prezentacją jest także przekrojowy pokaz biżuterii artystycznej należącej do Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Galerii Sztuki w Legnicy. Na ekspozycję trafiły dzieła powstałe po roku 2000 – wiele z nich otrzymało laury w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej. W ramach tegorocznego Festiwalu zobaczymy także wystawę ponad 100 prac członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. W Legnicy prezentowane są również projekty biżuterii nagrodzone i zakwalifikowane w tegorocznym 26. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD: Bursztyn jako nagroda!, organizowanym przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. Uzupełnieniem dla wystaw biżuterii są pokonkursowe ekspozycje fotografii oraz plakatów, których tematyka odnosi się do hasła 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”.

Ekspozycje dostępne są w ośmiu przestrzeniach w sercu Legnicy: w Galerii Sztuki, Galerii Ring, Muzeum Miedzi, Galerii Satyrykon, Holu Starego Ratusza, w Otwartej Pracowni Sztuki (ul. Chojnowska), w Galerii pod Przepiórczym Koszem oraz w Hotelu Qubus. Wstęp wolny.

(galeria)

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSKAranie
Następny artykułPunkowe radio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here