Konkurs Sztuki Złotniczej „Dotyk” 

390

 Ceremonia wręczenia nagród w 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” za nami. W sobotni wieczór kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO, którego najważniejszym wydarzeniem jest ten dedykowany twórcom współczesnej biżuterii artystycznej Konkurs, poznaliśmy nazwiska jego laureatów.

Wydarzenie przyciągnęło artystów i miłośników biżuterii artystycznej z całego, sprawiając, że oczy europejskiego środowiska złotniczego skierowane były na Legnicę. Jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” złożone z autorytetów w dziedzinie biżuterii artystycznej w składzie: Sofia Björkman, Miroslav Cogan, Sławomir Fijałkowski, Nastya Ivlieva i Małgorzata Kalińska oceniło 426 prac autorstwa 240 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów.

Po najwyższy laur sięgnął w tym roku uznany polski artysta-złotnik, Andrzej Szadkowski, którego praca o wymownym tytule „Bolesny dotyk czasu” nawiązuje do wojny na Ukrainie. Rok temu mieliśmy okazję zwiedzać jego wystawę indywidualną podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO w Muzeum Miedzi. Szadkowski został uhonorowany Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz otrzymał 1 kg srebra.

Fundatorem srebrnego granulatu, który trafił w ręce artystów jest KGHM Polska Miedź S.A., który Legnicki Festiwal SREBRO wspiera nie po raz pierwszy.

Druga nagroda trafiła w ręce Rudolfa M. Sheffolda z Niemiec, który do Konkursy zgłosił zachwycającą precyzją wykonania broszę zatytułowaną „Wiosna”, wykonaną ze stali nierdzewnej. Artysta również otrzymał srebrny granulat. Trzecia nagroda – Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy, jak również srebro, otrzymała Agnieszka Działo-Jabłońska, za broszę „Kolory miłości dotykiem malowane”. Nagroda Galerii Sztuki powędrowała do Petera Machaty ze Słowacji, a Srebrna Ostroga – nagroda specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej wraz z kilogramem srebra – do Zhipeng’a Wanga, który w Legnicy zaprezentował zestaw pierścieni wykonanych z herbaty i kawy.

Oprócz nagród przyznanych przez jury, artyści zostali wyróżnieni także nagrodami pozaregulaminowymi od sponsorów i partnerów Festiwalu: Galerii YES z Poznania, Galerii MYDAYBYDAY z Rzymu, Międzynarodowe targi Inhorgenta z Monachium, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska, Stowarzysznie Twórców Form Złotniczych, Magazyn Lost in Jewellery oraz firmy: Hopea i Usługi Odlewnicze.

Wystawa pokonkursowa w Galerii Sztuki będzie dostępna jeszcze do 30 czerwca 2022 r. Wstęp wolny. Szczegółowy program Festiwalu na stronie silver.legnica.eu.

Legnicki Festiwal SREBRO został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Festiwal zrealizowano również dzięki finansowemu wsparciu Prezydenta Miasta Legnicy.

Na zdjęciu praca KATARZYNY GEMBORYS

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułTaki muzyczny wpierd0l
Następny artykułKathia w Wołowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here