Zabytki Kijowa

87

1 grudnia 2022 r. o godz. 17:00 w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się lekcja „Zabytki architektury Kijowa z XI XII wieku w czasach radzieckiego totalitaryzmu. Historia zniszczenia i ocalenia”, którą poprowadzi krytyczka i historyczka sztuki Leokadiia Anczyszkina. 

Według starożytnych kronik już w XI wieku na terenie Kijowa było 400 cerkwi. Do dziś zachowała się tylko część zabytków, które są świadectwem wielkości i potęgi starożytnego Kijowa: Sobór Sofijski (XI w.), Cerkiew św. Cyryla (XII w.), Cerkiew Spaska na Berestowie (XII w.), Nadbramna cerkiew Świętej Trójcy Ławry Kijowsko-Peczerskiej (XII w.), Złota Brama (XII w.). 

Zabytki świadczące o początkach państwowości i kultury ukraińskiej starożytnej Rusi (jednego z najpotężniejszych państw średniowiecznej Europy IX–XIII w. z centrum w Kijowie) przez wieki były niszczone podczas regularnych ataków wrogów. Rosja, jako spadkobierca tradycji państwowych Carstwa Moskiewskiego (założonego w XVI wieku), prowadziła wielowiekową politykę zawłaszczania ukraińskiej historii, niszczenia narodu ukraińskiego, jego tożsamości i kultury, uciekając się m.in. do celowego niszczenia starożytnych zabytków Ukrainy. Apogeum walki Kremla z kulturą ukraińską przypadło na czasy reżimu komunistycznego. 

Podczas wykładu można zapoznać się z zachowanymi obiektami starożytnego dziedzictwa architektonicznego Kijowa, posłuchać niesamowitych opowieści o ich uratowaniu oraz poznać najbardziej charakterystyczne zabytki zniszczone w latach radźieckiego terroru XX wieku. 

 

Leokadia Anczyszkina jest ukraińską badaczką historii sztuki, autorką publikacji naukowych i uczestniczką międzynarodowych konferencji naukowych. Absolwent Wydziału Teorii i Historii Sztuki Narodowej Akademii Sztuki i Architektury w Kijowie (2003–2008). 

Zainteresowania naukowe: sztuka i historia starożytnego Bizancjum i starożytnej Rusi; architektura Kijowa kon. XIX – poczXX w.; malarstwo ukraińskie i europejskie II pol. XIX w

Główny temat naukowy: „Twórczość Stanisława Chlebowskiego w kontekście kierunków orientalistycznych w sztuce europejskiej II pol. XIX w.” (2008–2011). Opiekun naukowy – profesorka i doktorka historii sztuki Ludmiła Milajeva.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułMitek w Legnicy
Następny artykuł Christmas Show Oli Zumboli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here