ZIMBABWE…

901

Zespół Ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej tworzą ludzie gotowi nieść pomoc w najdalszych regionach świata, poświęcając m.in swój czas i swoje urlopy.

Dwoje z nich Danuta Zielińska i Borys Żochowski postanowili spędzić swój miesiąc miodowy – całe 4 tygodnie – w Zimbabwe, pomagając w szpitalu misyjnym St Patrick’s w miejscowości Hwange. Dołączą do jego niewielkiego personelu, jako pielęgniarka oraz ratownik medyczny.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Danuta Zielińska mieszkając w Hwange w 2010 roku, przez 13 miesięcy była woluntariuszem właśnie w szpitalu misyjnym St Patrick’s. Pracowała głównie jako instrumentariuszka na sali operacyjnej, prowadziła adopcje na odległość i zajmowała się miejscowym oratorium. Sama mówi, że „zostawiła tam swoje serce i przeżyła wszystko, co najpiękniejsze”. Mimo, że od tego czasu minęło już kilka lat, codziennie wraca myślami do przyjaciół i dzieci, którymi się opiekowała. Z niektórymi jest w stałym kontakcie.

Szpital misyjny St Patrick’s oferuje darmową opiekę i jest jedynym takim ośrodkiem w promieniu 300 km. Posiada 80 łóżek, co nie pokrywa rzeczywistych potrzeb regionu. Codziennie przed szpitalem oczekuje około 300 chorych. Zanim dotrą do lekarza, spędzają całe tygodnie na marszu i doby już pod samą izbą przyjęć. Wolontariusze mają zapewnione na miejscu zakwaterowanie i wyżywienie. Do pokrycia pozostają koszty podróży, zakup medykamentów oraz rzeczy dla dzieci. Znajomość realiów na miejscu, daje wiedzę, czego jeszcze brakuje.

Koordynatorem projektu jest Ania Konieczna tel. 690 900 887.

PCPM – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, info@pcpm.org.pl, www.pcpm.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here