O ZBYSZKU CYBULSKIM

829

Mimo pięciu dekad, które minęły od śmierci Zbigniewa Cybulskiego, nadal pozostaje on jedną z najbardziej tajemniczych postaci polskiej kinematografii. Wystawa, która jest już otwarta w Centrum Historii Zajezdnia, przy ul. Grabiszyńskiej, przybliży tę wielką i nietuzinkową figurę. Bezpłatną ekspozycję można zwiedzać do 4 czerwca.

Zbigniew Cybulski bez wątpienia jest jednym z najwybitniejszych aktorów powojennej Polski. Występował między innymi w filmach Andrzeja Wajdy, Aleksandra Forda, Jerzego Kawalerowicza, Kazimierza Kutza czy Tadeusza Konwickiego. Był wybitnym artystą o krnąbrnym charakterze i wymykającą się PRL-owskim kanonom osobowości.

Do dziś…

… inspiruje i ciekawi kolejne pokolenia kinomanów co sprawia, że nie sposób przejść obok jego aktorskich kreacji obojętnie.

Pięćdziesiąt lat po śmierci aktora, w Zajezdni stanęła wystawa czasowa „Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim”. Autorką wystawy jest Inga Leśniewska-Orlicka, a scenografię zaprojektowała Beata Fertała-Harlender.

Od Chełmickiego…

Zaprezentowanych zostało siedem sekcji tematycznych odpowiadających filmom związanym z Wrocławiem, w których występował Zbigniew Cybulski: „Popiół i diament”, „Giuseppe w Warszawie”, „Cała naprzód”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Salto”, „Szyfry” oraz „Morderca zostawia ślad”. Każda z sekcji stanowi oddzielną scenografię, z fotosami i oryginalnymi kostiumami, w których grał Cybulski. Tak wzbogacona wystawa zabierze odwiedzających w niezwykłą podróż, podczas której będą mogli poczuć się jak na prawdziwym planie filmowym.

Najważniejsze…

… role Zbigniewa Cybulskiego powstały we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, a drzwi do kariery otworzyła mu rola Maćka Chełmickiego w „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy, który został wyświetlony w kinie Zajezdni w dniu wernisażu wystawy.

– Oprócz projekcji filmu, w dniu otwarcia wystawy odbyło się także spotkanie z dawnymi współpracownikami Zbigniewa Cybulskiego, a Inga Leśniewska-Orlicka oprowadziła pierwszych zwiedzających. – mówi Weronika Konieczna, koordynator projektu.

Ekspozycja prezentowana będzie w Centrum Historii Zajezdnia do 4 czerwca. Jej współorganizatorem jest wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych, a partnerem Studio Filmowe Kadr.

(jw)

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułGALA, GALA, GALA
Następny artykułKASIŃSKA NA NANKIERA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here